Menu Zamknij

Przewodniczący Zarządu Terenowego NSZZ Policjantów w Gryfinie uratował życie dziewczynki

„Nawet z narażeniem życia…” – to słowa roty ślubowania, które wypowiada każdy wstępując w policyjne szeregi. Czyn policjanta z Gryfina pokazał, że nie są to tylko słowa.

Podkom. Rafał Gnap swój urlop wypoczynkowy spędzał wraz z rodziną w nadmorskiej miejscowości Unieście. Kiedy znajdował się na plaży, usłyszał wołanie o pomoc, z którego wynikało, że w morzu przy falochronach topi się dziecko. Zastępca Naczelnika Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Gryfinie natychmiast ruszył na ratunek. Bez chwili zawahania wskoczył do wody wraz z innym mężczyzną, który także zareagował na krzyki.
Pierwszy do dziewczynki podpłyną
ł właśnie on,objął tonącą, po czym przekazał ją policjantowi, gdyż fale utrudniały mu utrzymanie się na powierzchni wody. Podkom. Rafał Gnap mocno chwycił się falochronu, powoli przemieszczając się wraz z dzieckiem w stronę brzegu. Sytuacja, z uwagi na brak gruntu oraz silne fale, które podtapiały policjanta, była ciężka. Po chwili do funkcjonariusza podpłynął ratownik, który podał bojkę ratowniczą, dzięki czemu ułatwiło to wyciągnięcie dziecka z wody. Około 12-letnia dziewczynka była przerażona, lecz przytomna oraz jak się okazało, nie potrzebowała pomocy medycznej. Po czasie, kiedy doszła do siebie, osobiście podziękowała za udzieloną jej pomoc. Natomiast policjant z uwagi na liczne rany, powstałe w wyniku uderzeń o falochron, potrzebował pomocy medycznej, której udzielili mu obecni na miejscu ratownicy wodni.

Zdarzenie miało miejsce 13 lipca br. na niestrzeżonym odcinku plaży.

źródło:

https://zachodniopomorska.policja.gov.pl/sz/aktualnosci/aktualnosci/56527,Policjant-z-Gryfina-wraz-z-innym-mezczyzna-uratowal-zycie-dziewczynki.html