Menu Zamknij

Pożegnanie Medalisty Olimpijskiego, Orła Górskiego – nadkom. w stanie spoczynku Henryka Wawrowskiego.

Pożegnanie Medalisty Olimpijskiego, Orła Górskiego – nadkom. W stanie spoczynku Henryka Wawrowskiego.

              W dniu 5 stycznia 2023 r. w siedzibie Sekcji Doskonalenia Zawodowego KWP w Szczecinie mieszczącej się przy ul. Kaszubskiej odbyła się wyjątkowa uroczystość. Po wieloletniej służbie, a następnie pracy w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, pożegnał się z nami nasz kolega nadkom. w st. spoczynku Henryk Wawrowski – znakomity piłkarz, srebrny medalista olimpijski na olimpiadzie w Montrealu 1976 r. Uznanie u wybitnego trenera Kazimierza Górskiego zdobył agresywnością w grze na całym boisku i  umiejętnością oraz pasją ,a także zdolnością w wykonywaniu powierzonych ,,zadań specjalnych’’ – nie inaczej było podczas służby oraz pracy w Policji, nie wiele jest jednostek czy komórek organizacyjnych Policji, które mogą się pochwalić tym, że mają w swoim zespole Mistrza.

              Przewodniczący NSZZ Policjantów woj. zachodniopomorskiego asp. szt. Marian Boguszyński w imieniu swoim oraz swoich wiceprzewodniczących, a także wszystkich członków ZW NSZZ Policjantów woj. zachodniopomorskiego wręczył koledze Henrykowi Wawrowskiemu pamiątkowy ryngraf wraz z koszem słodyczy oraz ,,olimpijskim’’ tortem, dziękując za owocną współpracę. Do emerytowanego funkcjonariusza Policji, oraz już emerytowanego Pracownika Policji zwrócił się m.in. takimi słowami:

              ,,W Imieniu członków Zarządu Wojewódzkiego  NSZZ Policjantów woj. zachodniopomorskiego, chciałbym Ci podziękować za chwilę, które spędziłeś razem z nami.

              Dziękuje, że przez wiele lat mogliśmy wspólnie układać nasze związkowe ,,puzzle’’.

              Teraz rozpoczynasz nowy etap życia, dlatego życzymy Ci samych sukcesów, powodzenia i radości w tym co robisz oraz znalezienia pasji w tym co przed Tobą.

              Pamiętaj, że zawsze będziesz jednym z nas. Niech nowe znaczy lepsze’’.

                                                                                                   asp. szt. Marian Boguszyński

              Medal – Za zasługi dla Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów woj. zachodniopomorskiego.

              Decyzją Prezydium  ZW NSZZ Policjantów woj. zachodniopomorskiego nr 8/VIII/2022 asp. szt. Marian Boguszyński nadał odznaczenie dla Henryka Wawrowskiego za zasługi dla ZW NSZZ Policjantów woj. zachodniopomorskiego.

Ponadto w podziękowaniu za współpracę,  koledze Henrykowi Wawrowskiemu podano ,,ostatnią piłkę’’ na pamiątkę z podpisami osób Kierownictwa Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie z nadinsp. Tomaszem Trawińskim na czele – Komendantem Wojewódzkim Policji w Szczecinie.  Oprócz Kierownictwa KWP w Szczecinie na piłce podpisali się członkowie Prezydium ZW NSZZ Policjantów z przewodniczącym Marianem Boguszyńskim na czele, a także insp. Adam Szeliński – dowódca Oddziału Prewencji Policji w Szczecinie wraz z najbliższymi współpracownikami.

W uroczystości udział wzięła również Pani mł. insp. Magdalena Miszczak –– Naczelnik Wydziału Kadr i Szkolenia KWP w Szczecnie wraz z swoim zastępcą podinsp. Piotrem Lubkowskim. Pani Naczelnik mł. insp. Magdalena Miszczak w imieniu Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie w imieniu Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie nadinsp. Tomasza Trawińskiego  wręczyła Henrykowi Wawrowskiemu Pamiątkowy Ryngraf.

Pamiątkowy ryngraf wręczyli również koleżanki i koledzy z Wydziału Kadr i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. 

Przebieg kariery zawodowej:

nadkom. w st. spoczynku mgr Henryk Wawrowski służbę w Policji rozpoczął w dniu 01.11.1982 r. zaczynając służbę w plutonie patrolowym, następnie w roku 1990 został młodszym specjalistą Ośrodka Szkolenia Policji w Szczecinie. W 1999 r. Henryk Wawrowski został wykładowcą Ośrodka Szkolenia Policji w Szczecinie, następnie w 2003 roku awansował na stanowisko Eksperta Wydziału Kadr i Szkolenia KWP w Szczecinie.  31 maja 2005 roku, Henryk Wawrowski pożegnał się z mundurem odchodząc na zasłużoną emeryturę policyjną.

Pożegnał się ze służbą w Policji, ale nie z pracą w Policji.

W dniu 06 czerwca 2005 roku Henryk Wawrowski został Starszym Technikiem Wydziału Kadr i Szkolenia KWP w Szczecinie, gdzie pracował i wspierał młodszych kolegów do dnia dzisiejszego tj. 10 stycznia 2022 r. Podczas swojej pracy kol. Henry Wawrowski oprócz rzetelnego wykonywania obowiązków służbowych, aktywnie udzielał się społecznie, a także charytatywnie wspierał bezinteresownie wiele inicjatyw dla potrzebujących. Henryk Wawrowski od początku założenia związków zawodowych Policjantów do chwili obecnej jest najbardziej utytułowanym członkiem Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów woj. zachodniopomorskiego.   

Kariera sportowa w reprezentacji Polsk, debiut z Szarmachem.

              Pierwszy mecz w biało – czerwonych barwach rozegrał 31 października 1974 r. w Warszawie na stadionie Wojska Polskiego, gdzie rozegrał towarzyski mecz z Kanadą. Mecz zakończył się bezbrakowym remisem, a Wawrowski spędził na murawie 90 minut. W meczu wystąpił taki znany piłkarz jak Andrzej Szarmach.

                            Co mówił po debiucie:

                            ,,To był taki przeciwnik, którego myśmy się wtedy nie mieli prawa obawiać. Większy stres pojawił się w moim trzecim występie w reprezentacji Polski. W ramach eliminacji mistrzostw Europy graliśmy wtedy z Włochami, na dodatek w Rzymie. Na boisko weszło dziesięciu chłopców, którzy wcześniej podczas mistrzostw świata zgarnęli medale, no i ja, jako ten jedenasty. Pamiętam, że ustawiliśmy się już na Stadionie Olimpijskim, akurat stałem obok Roberta Gadochy. Nagle on na mnie zerka, uśmiecha się i mówi: „Ty, co ty taki blady jesteś? Stary, to tylko Włosi. Tu lepsi piłkarze od nas nie grają”. No i jakoś mnie tak podbudował tą swoją pewnością siebie, że i mnie się ona udzieliła. Zremisowaliśmy we Włoszech 0:0, wypadłem – jako obrońca – całkiem nieźle’’.

              Po raz ostatni koszulkę z orzełkiem na piersi założył 26 kwietnia 1978 r. Na nieistniejącym już Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie biało – czerwoni zmierzyli się towarzysko z Bułgarią (1:0). Wawrowski zagrał pierwsze 45 minut. W spotkaniu wystąpili również Jan Tomaszewski, Jerzy  Gorgoń, Kazimierz Deyna i Włodzimierz Lubański.

Źródło: https://www.laczynaspilka.pl/biblioteka/kroniki/henryk-wawrowski

              Srebrny medal:

              W 1976 roku grał jako prawy obrońca Reprezentacji Polski w kadrze wybitnego trenera Kazimierza Górskiego, gdzie wystąpił ze wszystkich spotkaniach. Reprezentacja Polski wyszła z grupy zajmując pierwsze miejsce. W półfinale pokonaliśmy m. in. Brazylię, a w finale trzeba było uznać wyższość NRD, z którym mecz zakończył się porażką 1-3, co dało nam srebrny medal.

          Mistrzowski skład:

              Jan Tomaszewski,  Antoni Szymanowski, Henryk Wieczorek, Władysław Żmuda, Henryk Wawrowski, Henryk Kasperczak, Kazimierz Deyna, Kazimierz Kmiecik, Zygmunt Maszczyk, Grzegorz Lato, Andrzej Szarmach.