Menu Zamknij

Wojewódzkie eliminacje do XIV kynologicznych Mistrzostw Polski Policji

Wczoraj w Szczecinie odbyły się wojewódzkie eliminacje do XIV kynologicznych Mistrzostw Polski Policji. W zawodach wzięli udział przewodnicy i psy służbowe i rywalizowali w kilku konkurencjach. Zwycięzcy zakwalifikowali się do ogólnopolskiego finału który odbędzie się już wkrótce w dniach 30 września – 3 października w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. W finale udział wzięło siedmiu przewodników ze swoimi podopiecznymi, którzy wyłonieni zostali w powiatowych eliminacjach mających miejsce w minionym tygodniu w naszym garnizonie. Teraz najlepsi zmagali się w wojewódzkim finale, a ci którzy zajmą czołowe miejsca wystartują ogólnopolskim konkursie.

Eliminacje oprócz sprawdzenia umiejętności swoich podopiecznych są dodatkową formą doskonalenia zawodowego. W konkursie psy musiały wykazać się wszechstronnością w dziedzinie patrolowo – tropiącej. Komisja oceniała startujących w czterech kategoriach. Pierwszą z nich było pokonywanie przeszkód. Ten etap miał miejsce przy ul. Wernyhory przy siedzibie policyjnych przewodników psów w Szczecinie. Następnie konkurencje odbyły się na terenie aeroklubu w Dąbiu przy ul. Przestrzennej 10. Pierwszą z nich było posłuszeństwo. Oceniana była reakcja psa na komendy wydawane przez przewodnika, oraz umiejętność aportowania. Kolejna konkurencja dotyczyła tropienia i znajdowania śladów ludzkich. Przewodnik prowadził psa na długiej uwięzi, który po nawęszeniu miał odnaleźć ślady ukryte na docinku kilkuset metrów. Przy całym zadaniu za przewodnikiem podążała komisją, która oceniała poprawność ćwiczenia, a przy uchybieniach przyznawała punkty karne.

Ostatnie konkurencje były bardzo dynamiczne. Oceniana była reakcja psa w kagańcu na symulacje pościgu za przestępcą z odrzuceniem przez niego niebezpiecznego przedmiotu oraz zachowanie się czworonoga bez kagańca w pościgu za osobą z czołowym atakiem pozoranta na psa i obronę przewodnika. W konkurencji czołowe miejsca zajęli:

I sierż. Sztab. Damian Kowalenko i Gabazon z KPP w Białogardzie
II asp. Paweł Naworski i Anatol z KMP w Szczecinie
III st. sierż. Kamil Brzeziński i Harfa z KPP w Choszcznie
IV st. sierż. Jacek Mazurek i Turo z KPP w Pyrzycach

Dwa najlepsze duety reprezentować będą nasz garnizon w ogólnopolskich policyjnych zawodach kynologicznych. Zwycięzcom serdecznie gratulował i życzył sukcesu w ogólnopolskim finale Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji szef insp. Piotr Ostrowski oraz Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów woj. zachodniopomorskiego kol. Marian Boguszyński , którzy wręczyli laureatom pamiątkowe dyplomy i nagrody.

{joomplucat:68 limit=400|columns=4}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *