Menu Zamknij

Jubileuszowa Gala Polsko-Amerykańskiego Stowarzyszenia Policjantów Chicago i Illinois

Jesteśmy bardzo dumni, że nasi koledzy z zachodniopomorskiego NSZZ Policjantów reprezentowali

Polską Policję w USA

asp. szt. Piotr Palicki, specjalista Wydziału Prewencji KWP w Szczecinie, 

asp. szt. Dariusz Posłuszny, Dyżurny Komisariatu Policji Szczecin Niebuszewo. 

Kol. Piotr Palicki i Dariusz Posłuszny z zachodniopomorskiego NSZZ P wzięli udział w 60 Jubileuszowej Gali Polsko-Amerykańskiego Stowarzyszenia Policjantów Chicago i Illinois. W wydarzeniu tym uczestniczyło około 500 osób. Uroczystość prowadził Mike Hynek, a gości powitał szef organizacji Thomas Sieja. Odśpiewano hymny amerykański i polski, a orkiestra chicagowskiej Policji uświetniła bankiet. Poczet sztandarowy wprowadzony został przez Straż Honorową Policji Stanowej Illinois. Uroczysty bankiet  połączony był z obchodami Narodowego Święta Konstytucji 3 maja.

Wśród honorowych gości był konsul generalny RP w Chicago Paweł Zyzak, przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości oraz polonijnych organizacji.
 
Najważniejszym momentem było wręczenie wyróżnień zasłużonym policjantom, których bohaterska postawa i poświęcenie wpisuje się w rolę jaką pełnią stróże prawa w lokalnym społeczeństwie.
 
Przekazano również wyróżnienia za pracę na rzecz polskiej grupy etnicznej. Pamięć zmarłych uczczono minutą ciszy.
 
Była to też doskonała okazja aby podziękować przewodniczącemu stowarzyszenia Thomasowi Sieji za wysiłek wlożony w funkcjonowanie Polsko Amerykanskiego Stowarzyszenia Policji oraz wyrazić wdzięczność i uznanie za zaangażowanie w pielęgnowaniu Polskiej tradycji i kultury wśród Polonii Amerykańskiej. Dlatego też z rąk przedstawicieli zachodniopomorskich związków zawodowych Thomasowi Sieji przekazano Odznakę za Zasługi dla Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów Województwa Zachodniopomorskiego. 

Następnego dnia, ulicami Chicago przeszła parada z okazji dnia Konstytucji 3 maja w której obok wielu organizacji polonijnych udział wzięli policjanci federalnych, stanowych i lokalnych jednostek Policji, w tym Nasi przedstawiciele. W tym roku parada odbyła się pod hasłem „NATO chroni i jednoczy” dla uczenia 25 rocznicy  wstąpienia Polski do NATO.

Służba w Policji jest nieoceniona dla bezpieczeństwa społeczeństwa, a wymiana międzynarodowych doświadczeń, jak ta między polskimi i amerykańskimi funkcjonariuszami, wzmacnia współpracę i podnosi jakość służby.

Relacja z tych wydarzeń przedstawiona została w TVP Polonia w programie 

Przystanek Ameryka – 133. Parada 3 maja w Chicago

Zobacz materiał Wideo 

https://przystanekameryka.tvp.pl/77602212/przystanek-ameryka-133-parada-3-maja-w-chicago?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR1dquuyhTFQnneY94cQumynN7nldnlImVXpaK6n447BoiqCKlopsl_6KD4_aem_AXUzKafQaViOo-5vGC2negZzBNIbmEnjBNsYTlS2_aS_lv7rVf2ARYa6EkXW7Z8y25ewxs98mewA13WRf54Cf9zv

Fot. Andrzej Brach