Menu Zamknij

Fundusz nagród powróci w 2022 roku

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt budżetu na 2022 rok. Z informacji jakie przekazał resort finansów wynika, że fundusz płac w państwowej sferze budżetowej wzrośnie w przyszłym roku o ok. 4,4 proc. Co więcej, przywrócony ma zostać także fundusz nagród, który w tym roku – zgodnie z brzmieniem ustawy okołobudżetowej – nie został powołany do życia.

Zgodnie z projektem przyszłorocznej ustawy budżetowej, dochody budżetu mają wynieść 475 mld zł, wydatki 505,6 mld zł, a deficyt 30 mld zł, czyli 2,8 proc. PKB. Wzrost PKB w 2022 r. wg projektu ustawy budżetowej ma wynieść 4,6 proc. w stosunku do oczekiwanych w tym roku 4,9 proc. „W projekcie są uwzględnione skutki wprowadzenia Polskiego Ładu, ale nie uwzględnia on skutków realizacji Krajowego Programu Odbudowy” – powiedział w czasie konferencji wiceminister finansów Sebastian Skuza.

W przyjętym we wtorek przez rząd projekcie budżetu zaplanowana została także podwyżka fundusz płac w państwowej sferze budżetowej. Jak poinformowano, w 2022 roku zostanie przywrócony także fundusz nagród. „Zaplanowany został wzrost funduszu płac o 4,4 proc. O podwyżkach będą decydować urzędy, my tylko zapewniamy środki na ten cel. Dodatkowo przywracamy fundusz nagród, tzw. 3-procentówkę” – powiedział Sebastian Skuza.

Jeśli informacje przekazane przez Ministerstwo Finansów staną się, w tym kształcie, częścią przyszłorocznej ustawy budżetowej i okołobudżetowej, to zniknie jeden z elementów spornych w relacjach rząd-mundurowi. Warto bowiem przypomnieć, że brak funduszy nagród w tegorocznym budżecie był powszechnie krytykowany przez przedstawicieli wszystkich formacji. Jak przekonywał niedawno w rozmowie z InfoSecurity24.pl Rafał Jankowski, szef NSZZ Policjantów, „ten fundusz jest niezbędny”, ponieważ to – jego zdaniem – „bardzo ważny element     w zarządzaniu kadrami”. „Ktoś kiedyś powiedział, że każdy ma swoje obowiązki i powinien je wykonywać najlepiej, jak potrafi. I ja się z tym w pełni zgadzam, ale ludzi trzeba nagradzać i motywować do tego, by osiągali jeszcze lepsze wyniki” – przekonywał Jankowski.

O tym jakie środki dla służb rząd przewidział na 2022 rok przekonamy się już niebawem, kiedy opublikowany zostanie projekt przyszłorocznej ustawy budżetowej. Wiele wskazuje też na to, że pieniądze jakie mundurowe formacje otrzymają „do dyspozycji” nie będą jedynymi, które będzie można wydać. W MSWiA – jak zapewniają przedstawiciele resortu spraw wewnętrznych – na ukończeniu są bowiem prace nad kolejnym programem modernizacji służb mundurowych. Projekt ministerialnych propozycji, biorąc pod uwagę fakt, że miałyby one wejść w życie w styczniu 2022 roku, powinniśmy poznać już niedługo.

źródło: https://www.infosecurity24.pl/fundusz-nagrod-powroci-w-2022-roku

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *