Menu Zamknij

40 – lecie działalności klubu HDK przy Oddziale Prewencji Policji w Szczecinie

Dziś w Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie odbyła się uroczystość z okazji 40 -lecia działalności klubu HDK przy Oddziale Prewencji Policji w Szczecinie. Komendant Wojewódzki Policji w Szczecinie insp. Jarosław Sawicki oraz Prezes Zachodniopomorskiego Oddziału Okręgowego Jarosław Nowak wręczyli odznaki Zasłużony Honorowy Dawca Krwi, ryngrafy oraz upominki dla najbardziej zasłużonych członków Klubu.

Pierwsze Kluby Honorowego Krwiodawstwa powstawały wszędzie tam, gdzie było duże zapotrzebowanie na krew. Pierwszymi krwiodawcami byli studenci, wojsko oraz funkcjonariusze milicji. Pierwsze indywidualne oddawanie krwi przez milicjantów odnotowano w 1955 r., pomimo, iż w początkowym okresie nie było Klubów HDK. Wówczas zrodził się pomysł utworzenia takiego Klubu Honorowych Dawców Krwi wśród funkcjonariuszy. Tak doszło do powstania 1974 roku Klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża wśród szczecińskich policjantów.

Pierwszym prezesem klubu w latach 1985 – 1993 był Krzysztof Mitręga a obecnym jest Zbigniew Wegner emeryt policyjny Aktualnie klub zrzesza 37 funkcjonariuszy i pracowników KWP, KMP i OPP w Szczecinie. Członkowie i sympatycy klubu wykazali się dużym zaangażowaniem w niesieniu bezinteresownej pomocy w ratowaniu życia innym, oddając w latach 1993 – 2014 – 1265 litrów krwi. W poprzednich latach członkami klubu i krwiodawcami byli głównie funkcjonariusze służby kandydackiej, wówczas charakter ich służby umożliwiał częstsze oddawanie krwi. Aktualnie krwiodawcy często pełnią służbę w systemie zmianowym, co zdecydowanie ogranicza oddawanie krwi i ma bezpośredni wpływ na jej ilość. Często ten cenny dar klubowicze i sympatycy oddają w dniu wolnym od służby.

Powyższe rezultaty są wynikiem propagowania KRWIODAWSTWA i zorganizowanych przez Klub HDK przy OPP w Szczecinie wielu otwartych akcji poboru krwi na rzecz najbardziej potrzebujących. W styczniu 2014 r. Komendant Wojewódzkiego Policji Pana insp. Jarosław Sawicki i Przewodniczący ZW NSZZ P. województwa zachodniopomorskiego Pana Mariana Boguszynskiego ogłosili apel – „Błękitni na ratunek” – na rzecz ofiar tragicznego wypadku w Kamieniu Pomorskim , gdzie wśród ofiar znalazł się policjant i jego rodzina, ponad 30 funkcjonariuszy oddało ok. 15 litrów krwi. Członkowie klubu uczestniczyli w akcji pn. NASZA KREW – NASZA OJCZYZNA to Ogólnopolska Akcja Honorowego Oddawania Krwi służb mundurowych dla uczczenia Narodowego Święta Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Akcja objęta została patronatem przez Ministra Spraw Wewnętrznych, Ministra Sprawiedliwości, Ministra Zdrowia oraz Marszałka Województwa Małopolskiego. Aktualnie szczecińscy policjanci oddają krew na rzecz Krzysztofa Rodzocha cierpiącego na małopłytkowość.

Klub współpracuje zarówno z Wojskowym jak i Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz wieloma Klubami HDK m.in. z nowo założonym Policyjnym Klubem HDK w Stargardzie Szczecińskim.

Członkowie szczecińskiego klubu są posiadaczami odznaczeń państwowych, czerwonokrzyskich i resortowych m. in.: Brązowe Krzyże Zasługi, odznaki honorowe w II, III i IV stopnia, odznaczenie Honorowy Dawca Krwi Zasłużony Dla Zdrowia Narodu oraz odznak Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I, II i III stopnia.

Najbardziej zasłużeni krwiodawcy:

• Zbigniew Wegner – oddał 48 litrów krwi,
• Marek Ładziak – oddał 47,450 litrów krwi,
• Robert Gieroń – oddał 39 litrów krwi.

Najstarsi Klubowicze – przynależność od 1993 roku:

• Jarosław Czaja
• Robert Gieroń
• Ryszard Kurzyński
• Zbigniew Wegner.

Na koniec uroczystości wyróżnienia od prezesa Zachodniopomorskiego Oddziału Okręgowego Jarosława Nowaka otrzymali insp. Jarosław Sawicki- Komendant Wojewódzki Policji w Szczecinie, insp. Jacek Wolf – Komendant Miejski Policji w Szczecinie oraz mł.insp. Ryszard Gan- Dowódca Oddziału Prewencji Policji w Szczecinie.

Zbigniew Wegner/AG

{joomplucat:75 limit=400|columns=4}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *