Wizyta w Chicago

Obchody Święta Konstytucji 3 maja w USA.

Wiceprzewodniczący Zarządu Terenowego NSZZP KP Szczecin - Pogodno kol. Piotr Palicki w ubiegły weekend wziął udział w obchodach Święta Konstytucji 3 Maja, które odbywały się w Chicago.

Główne obchody poprzedzone były bankietem organizowanym przez Polsko Amerykańskie Stowarzyszenie Policji Chicago i Illinois, którego prezesem jest Marcin Obrecki. Wśród wyróżnionych gości był weteran II Wojny Światowej Edwin Ogonowski - były funkcjonariusz Policji, który obecnie ma 93 lata. W grudniu 1941, zaraz po ataku na Pearl Harbor, zaciągnął się do Marynarki Wojennej. Następnie służył na okręcie wojennym USS Missouri z załogą którego, wziął udział w  bitwie o Iwo Jimę i bitwie o Okinawę. W walkach na Pacyfiku kiedy Edwin Ogonowski był na stanowisku ogniowym doszło do pierwszego ataku kamikadze co zostało uwidocznione na słynnej fotografii przedstawiającej samolot tuż przed uderzeniem w burtę okrętu. Po zakończeniu służby w US Navy Edwin Ogonowski został policjantem w Chicago gdzie służył przez 32 lata.

W sobotę 5 maja kol. Piotr Palicki wziął udział w 127. paradzie Konstytucji 3 Maja w Chicago u boku tamtejszych funkcjonariuszy Policji, należących do Polsko Amerykańskiego Stowarzyszenia Policji. Ulicą Columbus Drive przejechały motocykle i radiowozy z różnych jednostek Policji lokalnej i stanowej przyozdobione polskimi barwami upamiętniając w ten sposób 227 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 

Na miejscu obecny był także Gubernator Illinois Bruce Rauner, który spotkał się z funkcjonariuszami. Była to okazja do krótkiej rozmowy i pamiątkowego zdjęcia.

Polsko Amerykańskie Stowarzyszenie Policji Chicago i Illinois powstało w 1964 roku i skupia wokół siebie stróżów prawa polskiego pochodzenia. 

Strona internetowa: polampolice.org

 

 

 

 

Oferty dla policjantów i pracowników Policji
 

                          

                                                                                                                

 

                         

Galeria zdjęć

Statystyki odwiedzin

DzisiajDzisiaj420
WczorajWczoraj1078
W tym tygodniuW tym tygodniu3313
W tym miesiącuW tym miesiącu21427
Statystyki odwiedzinStatystyki odwiedzin1052003

Najnowsze posty

  • Brak postów do publikacji.

Polityka prywatności